Archivy

Azory

V roce 2020 nám cestu na Azory překazil Covid 19, lety byly zrušeny a celý jeden rok jsme čekali na refundaci, tedy kladné vypořádání letenek. Bohužel jsme od té doby nenašli vhodnou příležitost a ani chuť se znovu vypravit na Azorské ostrovy. Až  přesně po 4 letech v červnu 2024 jsme se vydali na Azory při příležitosti naší svatební cesty. Splnili jsme si tedy již dříve naplánovanou cestu.

Informace před cestou na Azory

Jelikož jsme chtěli při návštěvě Azor vidět v plném květu hortenzie, tak pro nás bylo důležité zjistit, v jakém období se máme na Azory vydat. Studoval jsem proto dlouhou dobu fotografie z Azor s ohledem na termín jejich kvetení. Polovina června se nám proto jevila jako vhodný termín. České hortenzie ještě v tomto období totiž nekvetou, ale jak se nakonec ukázalo, tak vybraný termín od 14.6 – 25.6 byl skvělou volbou. Krásně kvetoucí hortenzie dotvořily nejen náš celkový dojem z cest po ostrově, ale také naše fotografie.

Azory
letiště Jana Pavla II. Ponta Delgada
« z 34 »

Jaká je nejlepší autopůjčovna

Pro vypůjčení automobilu jsme nakonec zvolili půjčovnu Wonder Island – Rent a Car. Autopůjčovna nemá sice pobočku na letišti jako ostatní, ale jedná se o menší podnik rodinného typu s osobitým přístupem. Po příjezdu je tak nutné volat. Na parkovišti vedle letiště vás vyzvedne sympatická slečna Diana (pokud na ní budete mít štěstí) a doveze do cca 1,5 km vzdálených doků, kde mají centrálu.

Objednání jsme řešili pouze jeden měsíc před příjezdem. Malý pětidvéřák Nissan Micra vyšel na 480 Euro s pojištěním a maximální ochranou. Měli jsme ho na 8 dnů. Rezervaci  jsme platili předem, půjčovna nevyžaduje žádnou kreditní kartu, což je perfektní. Poslední tři dny pobytu jsme strávili v hlavním městě Ponta Delgada, kde jsme auto již nepotřebovali. Všude po městě jsme totiž chodili pěšky a to i přesto, že jsme nebyli úplně v centru.

Jak se nakonec ukázalo tak volba autopůjčovny byla skvělá volba. Při pobytu jsme totiž byli svědky dohadování se vypůjčitele s přebíratelem automobilu právě z velkých společností, majících pobočku na letišti. Recenze ostatních totiž nebyli u těchto společností vždy tak kladné. Naše vrácení automobilu bylo v přátelském duchu a to ještě s naším odvozem zpět do centra města od skvělé Diany.

Výchozí místo pro pobyt

Pro naše výlety po ostrově São Miguel jsme zvolili jako výchozí město Ribeira Grande.  Odtud je to skoro stejně daleko na východ i západ ostrova. Touto volbou jsme se vyhnuli ruchu větší Ponta Delgady, kde jsme strávili až konec pobytu, a to bez automobilu, jak bylo již zmíněno. Další faktem je, že tři dny pobytu jsme strávili výlety do města Furnas. Pro svojí atraktivitu může být Furnas také dobrým výchozím místem pro ubytování, byť leží více na východ. Rozhodně bychom nikomu nedoporučili, ubytovávat se v městečku Rabo de Peixe! Tam se nám to zdálo dost divoké. Již v dopoledních hodinách se tam potulovali opilá místní individua.

Bezpečnost na ostrově São Miguel

V turistických průvodcích a od cestovních kanceláří je uváděno, že na Azorských ostrovech se nesetkáte s žádnou kriminalitou nebo že je kriminalita omezena pouze na drobné krádeže. Určitě nám tato informace připadala zavádějící minimálně ve zmíněném Rabo de Peixe. V jinak na první pohled poklidném městě Ribeira Grande jsme se ve večerních hodinách setkali s hodně dotěrnými bezdomovci, což se nám stalo hned první den pobytu. Jinak jsme žádnou další negativní zkušenost neměli.

Dále jsme v průběhu našeho pobytu zpozorovali, že některé zdi domů měli zabetonované střepy, což sloužilo jako provizorní ostnatý drát. Působilo to na nás, že se zde muselo dříve hodně krást, když se majitelé uchýlili k takovému řešení. Přímo u pobřeží v Ponta Delgada je každopádně pro výlupky věznice. Pobyt je zde trestancům z Azorských ostrovů zpestřen neutuchajícím šuměním Atlantiku.

Jinak jsme se v průběhu dovolené nesetkali s žádným problémem. Pohyb po hlavním městě nám připadal bezpečný i s ohledem na větší množství turistů. Podstatné pro nás bylo, že ostrov nezaplavili migranti z Afriky. Navíc i přes portugalskou koloniální nadvládu není obyvatelstvo žádnou národnostní směsicí. Obyvatelstvo je zde ryze portugalské, což cestovatelům umocňuje autentický zážitek.

K cestování autem bych ještě dodal, že obzvlášť místní ženy jsou na silnici „dračice“, které jezdí docela dravě. V případě z jejich pohledu přestupku, na Vás neváhají ukazovat gesta a klidně i zatroubit.

« z 2 »
Hauser Kaibling

Při našich letních dovolených v oblasti Schladming-Dachstein jsme dva roky po sobě nikdy nevynechali návštěvu ikonické lanovky Schladminger Tauern. Zajímavé je, že i v létě máte na výběr ze dvou lanovek vedoucích k vrcholu Hauser Kaibling (2015 m.n.m.). Obě jsou v rámci letní pobytové karty zdarma. Jen s omezením, že za jeden den můžete využít pouze jednu lanovku. Vrchol Hauser Kaibling je součástí v zimě 4 propojených vrcholků hor. Společně s Planai, Hochwurzen, Reiteralm, nabízí celkem 123 sjezdovek.

Lanovka Schladminger Tauern Seilbahn

My jsme si vždy vybrali tuto lanovku. Lanovka Schladminger Tauern nás upoutala svým nostalgickým šarmem. Má staré malé kabinky, dodávající jízdě správnou atmosféru. Kabinky jezdí pouze 4, vždy dvě proti sobě. V polovině kopce je nutné přestoupit na druhý úsek. Do kabinky se vejde pouze 8 osob a jízda bývá dosti stísněná. V sezóně zde může vznikat problém s odbavením většího počtu turistů. My jsme nikdy dlouho nečekali a to i přesto, že jsme zde byli vždy v hlavní letní sezóně v červenci a v srpnu.

Krásné je, že se kabinka při jízdě příjemně třepotá, jako by měla každou chvíli spadnout. Kdo by měl obavy z jízdy, tak ať jde na druhou modernější lanovku, která odbaví i více turistů, ale přijde o autentický zážitek. Na obě lanovky lze využít Sommercard Schladming-Dachstein s kterou máte jízdu zdarma.

Hauser Kaibling
horní stanice lanovky Schladminger Tauern Seilbahn
« z 50 »

Hauser Kaiblingbahn

Má větší záchytné parkoviště, takže zde pohodlně zaparkujete. Z moderní kabinkové lanovky je nutné na střední stanici přejít na sedačkovou, která vás doveze až nahoru.

Jedna z nejkrásnějších túr Schladmingských Taur

Výchozí bod horských túr je tedy horní stanice lanovka Schladminger Tauern s horským hostincem Scharfetter. Absolvovali jsme okružní trasu vedoucí k chatě Kaibling Alm, kam je možné dorazit po lehkém úseku třeba i s kočárkem. Pokud zvolíte posezení na impozantní zahrádce nebo ve stylovém interiéru chaty Kaibling Alm tak neprohloupíte, znamenitě zde totiž vaří. Pokud již nebudete chtít jít nazpět po lehké cestě, tak  můžete zvolit obtížnější trasu jako my. Vystoupali jsme do nádherného sedla Rossfeldsattel (1877 m.n.m.) odkud jsme po hřebenové túře ve výšce 1900 m.n.m. pokračovali pod vrcholem Hauser Kaibling zpět na stanici lanovky.

Jeden rok nás podél trasy nadchly atrakce v podobě různých zastávek pro děti. Bohužel v roce 2024 byly některé odstraněny, patrně z důvodu výměny. Impozantní byl kulečník nebo figura policisty, měřící rychlost vaší chůze. Snad bude pro rok 2025 zase vše v provozu.

Lanovka Schladminger Tauern  je skvělou volbou pro všechny, kdo chtějí zažít jedinečné alpské dobrodružství doplněné nejen pasoucími se stády krav, ale i obrovským stádem ovcí nebo koní. Když budeme v oblasti Schladmingu zase někdy na dovolené, tak se sem rádi znovu podíváme.

« z 2 »
Island

Island je země ohně a ledu, kde se setkávají gejzíry, ledovce a sopečné erupce v jedinečné symfonii přírody. Pokud plánujete cestu na tento magický ostrov, nesmí vám chybět průvodce Rough Guide Island, který vám pomůže odhalit ta nejkrásnější a nejzajímavější místa.

Dozvíte se něco o hlavním městě Reykjavík, které je pulsující metropolí s bohatým nočním životem,
dále kde relaxovat v horkých pramenech termálních koupališť pod širým nebem nebo kde se můžete setkat s historií severských válečníků Vikingů. Pokud budete mít štěstí, tak zažijete nezapomenutelnou podívanou na polární záři.

Rough Guide vás provede odlehlými fjordy, horskými údolími i divokou islandskou krajinou, kde vás čekají dechberoucí scenérie a jedinečné zážitky.

Nezapomeňte na nepromokavé oblečení – islandské počasí vás může překvapit!

Chystáte se na Island? S turistickým průvodcem Rough Guide Island budete mít cestu svého života pod kontrolou!

Formát knihy: 129×198
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 341
Datum vydání: NOVINKA !! 26. 2. 2025
Běžná cena: 598 Kč
Cena přímo z nakladatelství Jota: 478 Kč

Slovinsko

Slovinsko je malá země s obrovským množstvím zážitků! Pokud hledáte ideálního průvodce touto pohostinnou a úchvatnou destinací, sáhněte po čtvrtém aktualizovaném vydání Rough Guide.

Tento prestižní průvodce vás zavede do srdce slovinské přírody i kultury. Prozkoumejte dechberoucí přírodní parky, vydejte se k fascinujícímu jezeru Cerknica, poznejte dílo slavného architekta Josipa Plečnika nebo si dopřejte ochutnávku lokálních vín.

Ať už vás láká adrenalinová zábava, historické památky nebo tajuplné jeskyně, Rough Guide vám poradí, kam se vydat, kde se ubytovat a co rozhodně nevynechat. Nezapomeňte navštívit ikonické lipicány, slovinskou chloubu s dlouhou tradicí!

Plánujete cestu do Slovinska? S knižním průvodcem Rough Guide Slovinsko neuděláte chybu!

Formát knihy: 129×198
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 315
Datum vydání: NOVINKA !! 29. 1. 2025
Běžná cena: 598 Kč
Cena přímo z nakladatelství JOTA: 478 Kč

lázně Palatinus

Lázně Palatinus se nacházejí v srdci Budapešti na malebném Markétině ostrově a patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější termální komplexy v Maďarsku. My jsme na ně narazili náhodou při našem letním pobytu a při další návštěvě Budapešti jsme se sem zase museli vrátit. V hlavním městě Maďarska máte sice neskutečný výběr z nejrůznějších lázní, ale nás nejvíce oslovily ty na Markétině ostrově.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba je celoroční s rozšířeným provozem v letní sezóně. Neskutečná je cena vstupného. Rodinné vstupné 2+2 vyjde o prázdninách a víkendech na 9100 forintů tedy cca 620 Kč a dospělí dají 3700 Ft tedy cca 230 Kč. Ve všední dny mimo prázdniny je vstupné ještě levnější.

lázně Palatinus
« z 25 »

Lázně Palatinus

Tyto lázně byly otevřeny již v roce 1919 jako první venkovní koupaliště v Budapešti. Mají 11 bazénů využívající termální prameny, které pocházejí z hlubin Markétina ostrova. Ty jsou bohaté na minerály a příznivé pro zdraví. V létě míří do lázní spousty místních obyvatel, které sem dopravují  především autobusy městské dopravy. Zastávky jsou hned před vchodem do lázní. Autem se k lázním nedostanete, je zde zákaz. Parkování na ostrově popisujeme v našem článku Markétin ostrov.

Nás hodně zaujal velký venkovní ikonický bazén s vlnobitím, který pochází již z roku 1937 a je dodnes oblíbenou atrakcí. Když je zdejší vlnobití v pravidelných intervalech spouštěno, tak je tato informace na koupališti avízovaná rozhlasem. Všichni se tak na vlnobití seběhnou.

Ostatní bazény jsou také skvělé, mají různé teploty vody od  30–36 °C a jsou ideální pro relaxaci a regeneraci. Pro plavce je k dispozici i plavecký bazén a pro děti tobogány.

V roce 2017 byly lázně rozšířeny o čtyři kryté bazény s celoročním provozem a wellness část. Hlavní budova byla restaurována s ohledem na její historickou hodnotu, aby lázně nabízely jedinečnou kombinaci historické elegance a modernějšího komfortu.

Závěrem

Lázně Palatinus jsou skvělým místem pro každého, kdo chce spojit termální relaxaci s přírodním prostředím a historickou atmosférou Budapešti. Nás návštěva nikdy nezklamala. Pokud budu mít možnost navštívit Budapešť, tak sem vezmu celou rodinu a zase dorazíme.

 

Orchideje Brno

Mendelova univerzita v Brně má svoji botanickou zahradu a arboretum sloužící především jako výukové zařízení. Ne všichni však vědí, že dveře zdejších skleníků a zahrady se otevírají v rámci tématických víkendů nebo speciálních výstav. Botanická zahrada se nachází na ulici Zemědělská 1, hlavní vchod je ze třídy Generála Píky. Pozor, nezaměňovat, v Brně je ještě jedna botanická zahrada patřící pod Masarykovu univerzitu, tak ať si nepopletete adresy.

Výstava orchidejí probíhala od 22.2.-2.3.2025

Parkování

Parkování je zdarma a nejlepší volbou je ponechat vozidlo nedaleko budov Mendelu, parkoviště se jmenuje třída Generála Píky.

O zdejších zahradách

K založení došlo Prof. ing. A. Bayerem v roce 1938 na ploše 2 ha. K rozšíření plochy areálu došlo v roce 1967 na stávajících 11 hektarů. Areál je rozčleněn do pěti tématických celků popsaných na schématické mapě, kterou naleznete u vchodu do arboreta. Sbírky zahrnují na 4 000 taxonů orchidejí, 300 tillandsií, 2 000 trvalek, 350 kultivarů velkokvětých kosatců, 500 skalniček a 4 000 dřevin. Procházka zahrady nás překvapila svojí rozmanitostí a pestrostí různých druhů stromů i květin. Návštěva je ideální s dětmi a mimo skleníků si v období výstav můžete celý areál zahrad prochodit a případně si i odpočinout v mnoha krásných zákoutích.

Výstava orchidejí

Největší zdejší atrakcí je výstava Kvetoucí orchideje. Tato výstava se dříve konala na podzim a na jaře. Nyní pouze na jaře. Výstava je ve sklenících, které jsou samy o sobě zajímavé k prohlédnutí. Rozkvetlé orchideje celou prohlídku zpestří a nabídnou návštěvníkům i zajímavá zakoutí k fotografování. Na výstavě se můžete dozvědět také o procesu rozmnožování orchidejí a další zajímavosti z pěstování těchto rostlin. K dispozici je také prodej orchidejí, který ale zajišťuje soukromý subjekt nikoliv univerzita.

Fotografie Hana Veitová 22.2.2025

No Images found.

Archivní fotogalerie výstava Kvetoucí orchideje – návštěva v roce 2014:

orchideje
Author: Karel Veit
Aperture: 3
Camera: COOLPIX P310
Iso: 100
« z 29 »
První vydání našeho článku bylo 19.1. 2015. Nyní obsahuje aktualizované údaje.

 

 

Gruzie Vardzia

Vardzia je jednou z nejzajímavějších lokalit Malého Kavkazu. Jeskynní město s klášterním komplexem, vytesané do skalní stěny zručnými středověkými staviteli, je historickým skvostem světového významu. Bohužel odlehlost místa od hlavních dopravních tras způsobuje, že mnozí návštěvníci nezařadí Vardzii do svého itineráře. Neudělejte stejnou chybu, protože podobných míst jako gruzínská Vardzia na světě skutečně moc nenajdete.

„Jsem tady, strýčku!“

O původu názvu této výjimečné památky středověké architektury se traduje několik legend. Tou nejčastěji zmiňovanou je příběh o princezně Tamaře, která si jako malá hrála se svým strýcem v ještě nedokončeném jeskynním bludišti. V jednu chvíli se strýci ztratila z dohledu a on ji začal urputně hledat. Tamara ho prý uslyšela a zakřičela na něj „Ak var, dzia!“ což v gruzínštině znamená: „Jsem tady, strýčku!“ Poslední dvě slova se rozléhala kolem jeskynního komplexu a údajně je uslyšel její otec Jiří III.. Nařídil proto, aby se komplex nazýval „Vardzia“. Hezký příběh, co říkáte?

Vardzia
jeskynní klášterní komplex Vardzia
« z 34 »

Ochrana proti nájezdníkům

Město nechal do pískovcové skalní stěny vytesat gruzínský král Jiří III. a plně dostavěno bylo za vlády jeho dcery Tamary Gruzínské. Cílem bylo vybudovat ukryté a velmi dobře opevněné město, které poskytne ochranu před útočníky ze strany Peršanů a seldžúckých Turků. Složitý labyrint chodeb, místností a tunelů byl klíčovou součástí obranného systému, ztěžoval orientaci nepřátel a umožňoval obráncům snadno se pohybovat a překvapit útočníky. Ochranu město poskytovalo nejenom místním obyvatelům, ale v případě nutnosti mělo být schopno ubytovat a ochránit celý královský dvůr.

Pevnost, město a duchovní centrum v jednom

Někdy se o Vardzii mluví jako o jeskynním klášteru, jindy zase jako o opevněném městě. Obojí je pravdou. Opevněné město muselo být soběstačné, aby ochránilo obyvatele v případě dlouhodobého obléhání. Ve městě byly vykopány studny a cisterny na vodu, dílny na zpracování zemědělských produktů, kůže, dřeva a kovů. Byly zde samozřejmě i sklady na potraviny, pekárny, vinárny či chlévy pro dobytek. Věřícím byly k dispozici kromě kláštera i kostely, kaple a modlitebny. V areálu nechyběly ani nemocnice či knihovna. Podstatnou část samozřejmě tvořily obývací místnosti a komnaty pro královský dvůr. Odhaduje se, že Vardzia byla schopna poskytnout útočiště asi pro 20 000 obyvatel.

Klášter

Vardzia byla významným duchovním centrem. Klášterní život ve skalách podstatně ovlivňoval životy místních obyvatel, účastnili se zde pravidelných bohoslužeb i dalších církevních obřadů. Součástí kláštera byly kostely a kaple s nádhernými freskami, některé se dochovaly dodnes. Návštěvu hlavního kostela si mohou návštěvníci vychutnat i dnes, je to skutečně výjimečné místo se silnou duchovní atmosférou. Bohužel se zde nesmí fotografovat, na což návštěvníky upozorní jeden z mnichů hned u vstupu. Mimochodem, několik mnichů ve Vardzii stále žije a duchovní život kláštera tak pokračuje dodnes.

Architektonický skvost uprostřed krásné přírody

Velkým zážitkem je už samotný příjezd do Vardzie od majestátní pevnosti Khertvisi, které si nemůžete nevšimnout. Horská silnice vede celou dobu nádherným údolím vymodelovaným řekou Kura, jež protéká i pod samotným jeskynním komplexem. Kombinace zeleného údolí, vysokých hor a divoké řeky vytváří dechberoucí scenérii, kterou lze obdivovat z mnoha míst jeskynního města. Pohled z Vardzie patří k těm nejkrásnějším, které v Gruzii uvidíte.

« z 2 »
lanovka Źar

Góra Żar nebo taky česky hora Žár je turisty oblíbený vrchol nacházející se v pohoří Malé Beskydy (polsky Beskid Mały) v jižním Polsku. Hora Żar není sice nejvyšší, má jen 761. m.n.m., ale jak se nám již mnohdy potvrdilo, z menších vrcholů jsou většinou nádherné pohledy do okolí. Zde to platí dvojnásob a zřejmě i kvůli tomu byla na horu zbudována v roce 2004 lanová dráha s kolejnicemi, za kterou by se nemuseli stydět ani v Alpách.

Lanovka Żar (Kolej linowo-terenowa Żar)

Délka pozemní lanové dráhy je 1,3 km a za zhruba 6 minut zdolává 304 metrů převýšení. Přepravní kapacita je 1200 osob za hodinu. Provozovatelem lanovky je společnost PKL tedy Polskie Koleje Linowe a zakoupit si můžete i on-line ticket. Cena jízdného je příznivá, výjezd nahoru a dolu vychází na osobu na cca 150 Kč.

Lanovka Źar
příchod k lanovce
« z 16 »

Hora Żar

Nabízí jedinečné výhledy na okolní krajinu s vrcholy Malých a Slezských Beskyd. V nížině spatříte údolí řeky Soły na jehož toku jsou vybudovány přehrady, jezero Miedzybrodzkie a jezero Žywieckie. Zajímavostí je, že na vrcholu lanovky je přečerpávací vodní elektrárna, podobná jako Dlouhé stráně u nás v Jesenících na hoře Mravenečník. Ta Polská byla vybudována již v 70. letech 20. století a je stále fungující technickou památkou.

Na horní stanici lanovky je restaurace s příjemným venkovním posezením, z kterého můžete sledovat startující paraglidisty. Hora Żar a její svahy nabízejí vhodné podmínky pro tento sport. Nás startující nicméně také zaujali a nějakou dobu jsme ustrnule pozorovali jejich, z našeho pohledu divoké starty. Opticky to vypadalo na možný náraz na nedaleké vedení od lanovky či zálet do stromů. Tak snad jsou zde podmínky opravdu vhodné.

Pokud budete chtít absolvovat nějakou turistickou trasu, tak se můžete vydat po červené značce po malé Beskydské stezce a putovat až k nedaleké hoře Kiczera 827 m.n.m. nebo pak pokračovat na další vrcholy Malých Beskyd. My jsme se spokojili pouze s pobytem na samotném vrcholu a víc jsme v rámci našeho pobytu nestihli. Zavítali jsme sem totiž v rámci našeho pobytu spojeném s nakupováním v nedalekém městě Bielsko Biala, kde již máme i oblíbené zlatnictví, kam se pravidelně vracíme.

Hora Żar je tedy místem, které nabízí krásnou přírodu, zajímavé technické památky i možnosti pro aktivní trávení volného času.

Italská jezera

Objevte italská jezera s průvodcem Rough Guide.

Vydejte se na cestu do jedné z nejmalebnějších částí Itálie, kde se snoubí dechberoucí příroda s půvabem italských měst. 🍋🌿

Oblast okolo jezer Garda, Iseo, Como a Maggiore vás uchvátí svými pastelově zbarvenými domy, klikatými uličkami obrostlými bugenvileí a vesničkami, které se doslova tísní na pobřeží pod skalnatými útesy. Tento region je nejen rájem pro milovníky přírody, ale také domovem těch nejlepších italských měst. Od pulzujícího Milána, přes historické Bergamo, Brescii a Cremonu, až po romantickou Veronu či pohádkovou Mantovu, která inspirovala i Shakespeara.

Proč sáhnout po průvodci Rough Guide?

💡 Čtivý a praktický společník na cestách – najdete zde tipy na nejkrásnější památky i méně známé poklady mimo hlavní turistické trasy.
🗺️ Podrobné barevné mapy vás provedou každým koutem tohoto úchvatného regionu.
⏱️ Rady, jak ušetřit čas i peníze – od dopravy po doporučení na ubytování či nejlepší restaurace.
🎨 Všestranný obsah – ať už milujete sport, umění, historii, nakupování nebo jen odpočinek u jezera, průvodce uspokojí každého.

Rough Guide je zárukou kvality – prestižní britská edice vás provede tím nejlepším, co Itálie nabízí. Vezměte tento průvodce do ruky a naplánujte si cestu za italským snem.

Formát knihy: 129×198
Vazba: Pevná s přebalem
Počet stran: 327
Datum vydání: NOVINKA !! 20. 11. 2024
Běžná cena: 688 Kč
Cena přímo z nakladatelství JOTA: 550 Kč

Schladming

Schladming je malebné městečko v rakouském Štýrsku, obklopené nádhernými Alpami. Je známé především jako oblíbená destinace pro zimní sporty, součást prestižní lyžařské oblasti Ski Amadé. Nabízí stovky kilometrů sjezdovek, moderní lanovky a každý rok hostí světový pohár v alpském lyžování. My si přiblížíme, co zde můžete zažít při letní dovolené.

Proč je Schladming fenomén české turistiky

Důvodů je několik. Schladming je živé centrum regionu Schladming-Dachstein, které spojuje tradiční alpský šarm s moderním zázemím. Leží v malebném údolí řeky Enns a slouží jako vstupní brána do Štýrských Alp. Má výbornou dopravní dostupnost. Cesta do Schladmingu trvá jen cca 5 hodin jízdy z Prahy či Brna. I proto zde  slyšíte češtinu na každém kroku.

My jsme si oblast vybrali pro naší letní dovolenou již dvakrát. Byť byl Schladming středobodem našich cest, tak pro ubytování jsme si vždy vybrali místa ve vyšších nadmořských výškách nad městem a to v Roohrmoos nebo další rok v Ramsau am Dachstein. Hold, my z města jsme preferovali klidnější místa, než ubytování v blízkosti centra Schladmingu. Obrovskou výhodou letní dovolené jsou speciální letní karty Sommercard Schladming-Dachstein.

Sommercard Schladming-Dachstein

Kartu si nemusíte kupovat, je zdarma k pobytu. Je k dispozici všem hostům ubytovaným v partnerských zařízeních během letní sezóny, obvykle od května do října. I když většina ubytovatelů kartu poskytuje, tak určitě to nejsou všichni. Z vlastní zkušenosti doporučujeme si  před objednáním pobytu ověřit, že ubytovatel tyto karty poskytuje.

Klíčové výhody Sommercard:

  1. Zdarma vstupy a lanovky: Neomezené využití více než 100 atrakcí, včetně horských lanovek, koupališť, muzeí a přírodních zajímavostí.
    Hlavní atrakcí zdarma je jízda lanovkou na ledovec Dachstein Gletscher nebo například Lanovka Hauser Kaibling
  1. Slevy na další aktivity: Sleva na dobrodružné sporty (např. rafting, ziplining), jízdu na koních či golf.
  2. Bezplatná doprava: Možnost bezplatného využití místní veřejné dopravy, včetně turistických autobusů v celé oblasti.
Schladming
Pfarrkirche St. Achaz
« z 42 »

Co musíte ve městě Schladming vidět

Doporučujeme si projít hlavní památky. V pomalém tempu se to dá zvládnout klidně za 2 hodiny. Určitě musíte vidět impozantní budovu Radnice (Rathaus) z roku 1884, která je symbolem města a spatříte jí na všech fotografiích o Schladmingu. Zde se dozvíte, že Schladming byl vyhlášen několikrát městem s nejlepší květinovou výzdobou. Okolí radnice a jeho květinové aranžmá jsou toho živým důkazem.

Dále Hlavní náměstí (Hauptplatz), to je spíše dlouhá široká pěší zóna než klasické náměstí, kde najdete největší turistický ruch, plno obchodů, kaváren a restaurací. Dále musíte projít kolem katolického kostela sv. Acháce (Pfarrkirche St. Achaz) u něhož je velmi fotogenická historická městská brána Stadttor. Odtud se vydejte směrem k druhému evangelickému kostelu svatého Petra a Pavla, který  je s 1000 místy k sezení největším protestantským kostelem ve Štýrsku.

Dále směrem za kostel nesmíte vynechat snadno dostupnou stezku podél říčky Talbach, vhodnou i pro kočárky a malé děti. Ta vede k nedalekým vodopádům. Ve večerních hodinách je stezka osvětlena a vodopády nasvětleny barevně se měnícími světly.

Při dalších toulkách městem určitě nezapomeňte, že v rámci Sommercard máte zdarma vstup na místní minigolf Minigolfplatz Schladming nebo můžete navštívit koupaliště, tedy spíše akvapark Erlebnisbad Schladming. V případě bazénů je nutné počítat s velkým počtem návštěvníků. My jsme po zkušenostech raději volili bazén v Ramsau am Dachstein, kde byla návštěvnost daleko nižší. Dále může být zajímavé navštívit zdejší pivovar, kde se vaří pivo značky Schladminger a kam máte slevu na vstup. V nabitém programu nám bohužel na návštěvu pivovaru nikdy nezbyl čas.

Na celodenní výlet si ponechte výjezd lanovkou na Planai (v rámci Sommercard zdarma). Nástupní stanice je přímo ve městě.

Schladming je sportovní a rekreační centrum, které se v létě proměňuje v ráj pro turisty, cyklisty a milovníky přírody, kteří zde najdou hustou síť turistických tras. Naše přiložené fotografie jsou výběrem toho nejlepšího z našich rodinných dovolených z posledních dvou let za sebou.

« z 2 »

 

 

Back to top