Přestože jeskynních obydlí najdete v jižním Španělsku relativně mnoho, nikde jinde jich neobjevíte tolik na jednom místě jako ve městě Guadix (20 tis. obyv.), vzdáleného asi 60 km od Granady. Přestože se ve městě nachází historiky velmi ceněná renesanční katedrála, jsou hlavním lákadlem pro turisty zdejší jeskynní příbytky.
Radnice města na svých webových stránkách uvádí, že v jeskynních příbytcích, kterých se tu nachází více než dva tisíce, žije trvale asi polovina obyvatel města.
V málo odolném pískovci vybudované jeskyně existovaly ve městě již v období římské nadvlády nad poloostrovem, v 16. století je pak postupně začali obydlovat Moriskové (Arabové muslimského vyznání), kteří se mylně domnívali, že zde najdou klid po násilně provedené rekatolizaci země.
Návštěva jeskynního města je opravdu nevšedním zážitkem. Klidně se můžete projít mezi komínky, které rostou přímo z hlíny, nebo se jen tak toulat po spletitém labyrintu zdejších cest. Pravděpodobně vás někdo pozve k návštěvě svého obydlí. Neodmítejte. Někteří obyvatelé se chtějí pouze pochlubit a postačí jim vaše slova obdivu, jiní nabízejí prohlídku za poplatek (většinou 2 eura), který snad nikoho neurazí. Procházka mezi obydlími je plná paradoxů vycházejících často z rozdílné ekonomické situace jednotlivých rodin. Potkáte zde velmi skromně oblečené děti jdoucí s koníkem na pastvu i jejich souseda přijíždějícího v luxusním zahraničním voze.
Možná někoho napadne otázka, proč jsou zdejší jeskyně dodnes obydleny. Podle místních obyvatel je to praktické, neboť v těchto příbytcích se drží celoročně konstantní teplota okolo 18 stupňů. Neopominutelným důvodem je však i obrovský návštěvnický „boom“, který Guadix v posledních letech zažívá. Na příjezd turistů zareagovali zdejší obyvatelé nejen rozsáhlou rekonstrukcí zdejších obydlí, ale i zvýšeným zájmem o výstavbu nových hotelů, penziónů i apartmánů v tomto „jeskynním“ stylu. Pro zdejší obyvatele se podnikání v cestovním ruchu stalo vítanou příležitostí k zajištění obživy. Španělské království dlouhodobě vede pomyslný žebříček nezaměstnanosti mezi státy EU a právě vnitrozemí Andaluzie patří v tomto ohledu k těm nejvíce ohroženým oblastem země.
Guadix je dnes jakýmsi živým skanzenem a vzácným příkladem kladného vztahu obyvatel ke své historii a svým předkům. Návštěva Guadixu a jeho jeskyní vám určitě příjemně zpestří váš pobyt v jižním Španělsku. A rozhodně nezapomeňte navštívit Jeskynní muzeum lidových zvyků (Cueva Museo de Costumbres Populares) na náměstí Hermita Nueva, kde uvidíte, jak se žilo v jeskynních v různých historických etapách.
Dopravní spojení do Granady z ČR
Prozatím neexistuje pravidelné letecké spojení mezi Granadou a ČR. Nejlevněji s přestupem se do Granady dostanete s irským lowcost dopravcem Ryanair – z Brna přes Londýn a z Prahy přes britské letiště East Midlands nebo německý Frankfurt nad Mohanem. Zpáteční letenku s poplatky lze sehnat s časovým předstihem i pod čtyři tisíce Kč. Protože však jde o let s nízkonákladovou společností, doporučuji zvolit let s dostatečným časem na mezipřestání. V případě, že navazující let nestihnete (zpoždění letu apod.), ztrácíte nárok na vrácení peněz a následují let si musíte znovu zaplatit. Od května do října se můžete dostat z Prahy přímou linkou do Málagy (asi 180 km od Guadixu) nebo Alicante (asi 330 km) a to se společností Sky Europe.
Spojení z Granady do Guadixu
Do Guadixu se z Granady dostanete autobusem i vlakem. Cesta oběma dopravními prostředky trvá asi hodinu. Autobusové spojení zajišťuje soukromá společnost Autedia Maestra, jejíž spoje vyjíždí několikrát denně z hlavního granadského nádraží. Cena za jednosměrnou jízdenku je asi 6 eur.
Rada na závěr
Pokud cestujete alespoň ve dvojici, rozhodně využijte nabídku pronájmu automobilu. Vzhledem k obrovské konkurenci jsou ceny této služby ve Španělsku velmi levné a navíc vám většina půjčoven povolí auto vrátit v jiném středisku. Tak např. týdenní pronájem vozu Renault Clio 4dv. s kompletním krytím pojistných událostí (nehoda, krádež, vandalismus) vás nebude stát více než 5 tisíc Kč, což je na Evropu velmi slušná cena. Nutností je však embosovaná platební karta, španělské autopůjčovny (až na výjimky) nepřijímají hotovost. Což takhle doletět si z Prahy do Alicante, projet si východní část Andaluzie a z Malagy se vrátit zpět do Prahy? V případě, že budete zvažovat cestu do této oblasti, navštivte určitě oficiální turistický portál Andaluzie.