Archivy

hrad Kašperk

Jedním z významných strážných hradů českého království byl hrad Kašperk, který založil roku 1356 sám velký Karel IV. Kašperk leží na Šumavě nedaleko města Kašperské hory a svým okouzlujícím dojmem zaujme každého návštěvníka. Schovaný v lesích čeká na návštěvu turistů, kteří jej každoročně v mohutných houfech dobývají.

Jako výchozí bod cesty na hrad je nejlepší využít zdejší parkoviště odkud vede lesní cesta, kterou zpočátku lemují zdejší krásné louky s remízkami stromů s pozdějším přechodem na cestu lesem. Jedná se o trasu po zelené značce cca asi přes jeden kilometr dlouhou od parkoviště pod vrcholkem jménem Žlíbek. Pohled na samotný hrad Kašperk se otevírá až u samého cíle cesty. Impozantně se tyčící první věž hradu s okolními lesy na holém kopci hory Ždánov (886 m.n.m.). V samotném hradu se nachází velké nádvoří kam je vstup zdarma a lze si zaplatit prohlídku s průvodcem, která provede návštěvníky do obou věží a s hodnotným výkladem získáte i nádherný výhled na okolní šumavské lesy. Jinak můžete obdivovat především architektonické řešení hradu, namísto očekávání nějakých zdobených interiérů.

Hrad Kašperk

Hrad byl založený jako stražný a to především kvůli zemské hranici s Bavorskem a snaze o ochranu obchodní tzv. zlaté stezky a pravděpodobně i kvůli nalezišti zlata na Šumavě. Jeho údajný původní název Karlsberg neboli Karlova hora byl zřejmě nakonec počeštěn na Kašperk. Zajímavostí je, že hrad měl statut královského, ale byl i s celým panstvím pronajímán tzv. zástavním držitelům. Prvním takovýmto držitelem byl kardinál Jan Očko z Vlašimi. V letech 1411 – 1454 přešel hrad do držení rodu Zmrzlíků, sympatizantům s husity, proto se v té době hradu vyhla válka. V druhé polovině 15. století získal hrad Kašperk rod Šternberků, který vybudoval na protilehlém kopci strážní pevnůstku jménem Pustý hrádek, z kterého můžeme dnes už vidět jen torzo. Dalším významným držitelem byl Jiří Lokšan, tajemník a místokancléř císaře Ferdinanda I, který potlačil pokus o stavovské povstání v roce 1547. Další poměrně velkou zajímavostí je, že když hrad ztrácel postupně svůj ochranný význam a chátral, tak jej v roce 1616 odkoupilo nedaleké město Kašperské hory, které je vlastníkem až do dnešních dnů.

Hrad Kašperk nebyl za celou svoji éru pravděpodobně nikdy dobyt, až v roce 2007 jej lehce zpustošil orkán Kyril, který poničil střechu nejvyšší věže. A tak namísto drancujících vojsk škodí hradu dnešní klimatické změny. Mé fotografie hradu jsou právě z doby poničené střechy. Dnes je již naštěstí střecha opravena. Na pokrývku byla využita štípaná šindel a hrad tak dostal opět zajímavější podobu. Otevírací dobu najdete přímo na oficiálních stránkách – hrad Kašperk

Leave Comment

Back to top