Jezero Toplitzsee leží na území Štýrska v oblasti Solné komory. Blízko většího jezera Grundlsee, které napájí z jezera vytékající potok Toplitz Bach. Nachází se v nadmořské výšce 718 m.n.m., a je cca 250 m široké a 1,8 km dlouhé. Nejzajímavější je jeho mimořádně velká hloubka a to 103 metrů. I díky tomu je jezero opředeno mnoha zajímavými mýty.
Jak se k jezeru dostanete?
Výchozím bodem jsou parkoviště v Gösslu na konci jezera Grundlsee. K jezeru vedou dvě turistické stezky dlouhé zhruba 1,6 km. Využili jsme cestu Alexander Baumann Weg, pojmenovanou po rakouském dramatikovi a skladateli žijícím v letech 1814-1857. Jeho tvorbu ovlivnila zdejší příroda. Oblast si totiž oblíbil se skupinkou vídeňských umělců, s kterými zde trávil letní měsíce. K jezeru vede i malá silnice, ale vjezd je zakázán a slouží pouze pro obsluhu jezera a místní chaty.
Unikátnost jezera
Leží v nádherné přírodní scenérii Mrtvých hor – Totes Gebirge. Na rozdíl od jiných jezer ho nemůžete nijak obejít, poněvadž je ohraničené strmými svahy. Proto zde dává smysl využít plavbu lodí, která nabízí okružní plavby s výkladem či kulinářským zážitkem. Na konci jezera můžete vystoupit a navštívit ještě odlehlejší jezero Kammersee. Loďky vyplouvají od chaty Fischerhütte, kde je restaurace. Je to jediný zdejší dům.
Pro svoji přírodní hodnotu bylo jezero zařazeno pod ochranu Natura 2000. Díky tomu se zde asi nesmí koupat, ale na stránkách jezera píší, že se koupat můžete. Nějací turisté si s tím ani nelámali hlavu, byli zde v plavkách a tak jsme si alespoň namočili nohy i my.
V hloubkách od 20 metrů voda neobsahuje již téměř žádný kyslík, ale obsahuje sůl z místních skalních útvarů. Jezero díky nemíšení dvou vrstev vod má opticky hodně černé zbarvení.
Nacistické pokusy a objevy
V hloubce jezera jsou ukryty stopy Třetí říše a zůstávají předmětem spekulací. V letech 1943 – 1944 byla v jezeře testovací stanice, kde byly prováděny experimenty různých výbušných náloží a v různých hloubkách. Z odpalovacích ramp zde byly testovány také torpéda vyvíjená pro ponorky armády SS. V dubnu 1945 byly pod nejpřísnějším utajením a stráží SS do jezera potopeny desítky krabic. Objevovaly se i domněnky, že je v jezeře ukryto nacistické zlato, tzv. slavná Jantarová komnata. V roce 1959 se podařilo vytáhnout bedny s padělanými bankovkami určenými k destabilizaci britské ekonomiky.
V roce 1983 byl při potápěčském průzkumu objeven v hloubce 60 metrů nový druh červa Lumbricus cf. Polyphemus, kterému se dnes říká Toplitzseewurm. Byly zde objeveny také nové druhy bakterií. Další potápěčské pokusy nic významného zatím neodhalily, ale některé se již ani neuskutečnily.
Závěrem
Konzervující slaná voda a velká hloubka s množstvím napadaných stromů na dně v kombinaci nacistických experimentů s výbušninami budou stále podněcovat představivost něčeho ukrytého. Jezero Toplitzsee tak bude stále opředeno mýty. Vždyť potápění je zde z bezpečnostních důvodů stále zakázáno. Průzkum nemusel vše odhalit a i já věřím, že jezero ještě nějaká tajemství skrývá. Rozhodně jsou zdejší mýty podloženy na hmatatelném základě na rozdíl od jezera Loch Ness. A přesto, které mýtické jezero znáte více?
Autor fotografií: Karel Veit