Archivy

Město Zadar v severní Dalmácie s téměř 80 000 obyvateli je živým přístavním a obchodním městem, ale také správním sídlem stejnojmenné župy. V turistické sezoně se v oblasti Zadaru a samotném městě pohybuje mnohonásobně více turistů než je obyvatel a historické jádro města zláká většinu turistů k návštěvě.

Parkování

V historickém centru je možné parkovat na parkovištích poblíž hradeb, cena parkování byla v roce 2016 za hodinu 12 HRK což není levné, u vzdálenějších parkovišť je cena většinou 10 HRK za hodinu, takže až takový rozdíl to není. My jsme v Zadaru zaparkovali zdarma asi na nejlepším možném místě a to na ulici Stjepana Radiča. Chce to mít i trochu štěstí, je to hned vedle ministerstva financí, je tam jen několik parkovacích míst, která jsou navíc ve stínu zdejších palem a ulice navíc ústí přímo k pěší lávce po níž dojdete přímo do historického centra.

Nejvýznamější památky Zadaru

Všechny památky jsou shromážděny na 1 km dlouhém a 0,5 km širokém poloostrově na kterém se nachází staré město. Najdete zde pozůstatky z více jak třítisícleté historie města, ale i novodobé projekty dotvářející celkově příjemnou atmosféru města, navíc doplněnou památkami s patrným nádechem dřívější benátské nadvlády.

Převozní loďky

Staré město je spojeno s pevninou mostem pro pěší, tudy putuje nejvíce turistů. Patrně z dob, kdy tu lávka spojující tento poloostrov ještě nebyla, existují převozní loďky. Jsou to jediné převozní veslice v Chorvatsku a na provozu této tradiční práce se podílí střídavě muži ze dvou rodin v čase od 6 do 22 hodin. Tato atrakce se nachází při vjezdu do přístavu a není nijak drahá.

Nejkrásnější západ slunce na světě

V turistických průvodcích i na webu Zadaru se všude uvádí, že v Zadaru je nejkrásnější západ slunce na světě. Tato komerční věta nás nechala klidnými, nicméně výlet do Zadaru jsme přesto naplánovali zrovna na den, kdy bylo větrno a kdy by večerní čas nahrával vzniku krásných červánků.

A opravdu se tak stalo, tento západ slunce byl opravdu famózní a musíme uznat, že průvodci měli pravdu. Vždyť i místní obyvatelé si tento den fotili tak mysteriózní západ slunce. Pro pozorování západu slunce je v Zadaru nejvhodnější využít nábřeží s názvem Obala kralja Petra Krešimira IV. Zde se v podvečer schází velké množství lidí a nejvíce jich na západ slunce vyčkává u novodobých projektů Mořských varhan (Morske Orgulje) a Pozdravu slunci (Pozdrav Suncu). Obě atrakce jsou téměř vedle sebe.

Mořské varhany

Tvůrcem varhanů z roku 2005 je architekt Nicola Basic ze Zadaru. Na téměř 70 metrech pobřežní stěny, kterou tvoří kamenné schody určené k posezení a poslechu, je rozmístěno 35 polyetylenových trubek. Ty díky mořským vlnám vytvářejí nekončící hudební melodie a příroda tak sama komponuje. Doufáme jen, že v domech opodál tyto permanentní pazvuky již neslyší.

Pozdrav slunci

Dle nás je daleko příjemnějším projektem Pozdrav slunci, což je kruh s průměrem 22 metrů ve kterém jsou umístěny jednotlivé solární kolektory ukryté pod 300 vícevrstvými skleněnými deskami. Byl realizován v roce 2008. Po západu slunce se celý kruh mění v barevnou světelnou show u které se fotí snad všichni turisté. Projekt spotřebovává vlastní elektrickou energii a přebytečná je ještě využívána navíc k osvětlení nábřeží. Atrakce je tak ekologická, takže má i užitečnou funkci než jen přilákat turisty.

Forum – římské památky a starobylé kostely

Nejvýznamější místo ve starém Zadaru, které by jste určitě neměli minout je oblast starého římského fóra vybudovaného prvním římským císařem Augustusem ze 3. století. Pod širým nebem jsou zde ještě rozmístěny archeologické pozůstatky staveb. Výrazný je 14 metrů vysoký sloup zdobený ornamenty, který od středověku do roku 1840 sloužil jako pranýř a byl objeven roku 1946 spolu s ostatními pozůstatky při odklízení zničených domů po válce. Dominantu zde však tvoří kruhový kostel sv. Donáta z 9. století, který byl již dříve postaven v místě starobylého fóra. Vedle něj se nachází katedrála sv. Anastázie z 12.-13. století v románském slohu.

U fóra je také Archeologické muzeum s expozicí nálezů ze Zadaru a okolí z dob Ilyrů, Řeků a Římanů. Naleznete zde také jedinečné starochorvatské exponáty z 8. a 9. století. Z místa římského fóra je hlavní spojnicí obchodní ulice Široka ulica spojující další náměstí, které nesmíte jistě minout a to je náměstí Narodni trg. Zde naleznete nespočet dalších historických paláců jako například palác Palazzo Ghirardini z 15.století nebo budovu Etnografického muzea. Odtud je ideální pokračovat až na náměstí Trg Petra Zoraniča s kostelem sv. Šimuna kde se nacházejí ostatky sv. Šimuna pod oltářem v umělecky zdobeném sarkofágu ze 14. století, vytvořeného z více než 300 kg zlata a stříbra.

Nedaleko se nachází park Perivoj kraljice Jelene Madijevke odkud je krásný výhled z hradeb na zátoku starého přístavu Foša s krásně zdobenou městskou vstupní Zemskou branou.

Noční kluby a zábava

V parku – Perivoj kraljice Jelene Madijevke se nachází ještě noční klub s příjemným posezením a jistě perfektní noční zábavou vyhledávaný především mladými lidmi. Na opačném konci starého města stojí za zmíňku ještě další noční klub s názvem Arsenal. Ten se nachází v přebudovaném starém benátském lodním skladišti. Zde musí být také určitě skvělá atmosféra a tak doporučuji rozhodně tyto podniky navštívit, tedy pokud budete mít čas a možnost.

Leave Comment

Back to top