Pokud se vydáte na dovolenou do západní části Balatonu, pravděpodobně vašemu zraku neunikne impozantní hrad na kopci ve městě Sümeg. Jestliže nespěcháte, odhoďte stranou hrdý český patriotismus a ponořte se na chvíli do maďarského středověku. Za hradními zdmi nudu nečekejte, na děti i dospělé zde čekají mnohá lákadla a překvapení.
Hrad jako součást pohraničního opevnění proti Turkům
Hrad nechali zbudovat Templáři někdy v průběhu 13. století. Podobně jako mnoho českých hradů byl mnohokráte přestavován a dostavován, aby vyhověl potřebám své doby. Asi největšího opevnění se dočkal v 16. století, kdy celou Evropu ohrožovaly vpády tureckých vojsk. Od roku 1552 je zmiňován jako sídlo veszprémských biskupů. V roce 1713 byl vypálen a od té doby víceméně chátral. V roce 1957 začala rozsáhlá rekonstrukce, která pokračovala pomocí soukromých investorů i po pádu komunismu v roce 1989.
Hrad patří k těm největším, nejkrásnějším a nejzachovalejším v Maďarsku
Výsledkem mnohaleté přestavby je mohutný komplex budov a opevnění majestátně se vyjímajících na 270 metrů vysokém kuželovitém vápencovém vrchu. Z budov se podařilo zachovat vstupní baštu, část jádra s obytnou věží a mohutnou hranolovou baštu v severovýchodní části. V současnosti je považován za jeden z největších a nejzachovalejších hradů v Maďarsku. Působí skutečně pohádkovým dojmem, pokud by podobný hrad stál u nás, určitě by neušel pozornosti filmařů.
Prohlídka bez průvodce přitahuje rodiny s dětmi
Zatvrzelý milovník historie jistě potřebuje k prohlídce hradu co nejvíce informací a dat. A nejlépe od kvalifikovaného průvodce, často studenta historie. My rodiče o tom ale víme své. Naše děti na zámky moc nechtějí, protože prohlídky jsou z jejich pohledu nudné a plné zákazů. Dítě potřebuje ke spokojenosti prožitek a volnost pohybu. Hrad Sümeg je z tohoto pohledu dětským rájem. Skoro všechno si lze osahat. Co může být pro dítě větší zábava, než si vlézt do klece na čarodějnice, vyzkoušet si psaní skutečným husím brkem, projít se na minichůdách nebo si prohlédnout a pohladit živá zvířata na statku. Velmi povedené a vtipné bylo i vystoupení kejklíře. Doslova v přímém přenosu jsme sledovali výrobu sladkých dobrot vypadajících jako naše trdelníky a následně shlédli audiovizuální projekci v hradním kině. Volnému pohybu dětí přispívá i velmi prostorné nádvoří. Veškerý personál se po hradě prochází v dobovém oblečení, což hradu ještě více přidává na autentičnosti.
Pár praktických rad
Sümeg leží asi půl hodiny cesty od Balatonu, do vyhlášeného letoviska Kesztely je to pouhých 30 kilometrů. Vstupné je 1500 maďarských forintů (dále jen Ft) pro dospělé a 800 Ft pro děti, studenty a seniory. Hrad lze navštívit celoročně, během prázdnin je otevřen od 9 do 19 hodin, v mimosezóně se zavírá v 18, v zimních měsících v 17 hodin. Hostům je k dispozici nezpevněné parkoviště pod hradem, z něhož musí vyšlapat asi tři sta metrů do prudkého kopce ke vstupní bráně s pokladnou. Během léta probíhají v areálu vedle parkoviště rytířské souboje, tak třeba budete mít větší štěstí, než jsme měli my.
Naše trdelníky? A divíte se, že v Maďarsku? To je tedy úlet.
Děkuji za komentář. Autor článku Milan nezkoumal gastronomický původ, ale pouze přirovnal dobroty k trdelníkům, aby čtenáři věděli o jakou sladkost se jednalo. Ale pravda asi je, že v Maďarsku je trdelník znám jako kürtőskalács a je považován za téměř „národní symbol“ takže přirovnání bylo patrně naprosto přesné.