Práci mistrů sklářů ze sklárny AJETO může pozorovat každý, kdo do provozu v Lindavě přijede v pracovní den dopoledne. Doslova v přímém přenosu sledují návštěvníci proces, jak se ze žhavé tekuté hmoty stává nádherný umělecký skvost. České sklářství má ve světě stále dobré jméno, svůj velký podíl na tom mají i mistři z této malé obce na Českolipsku.
Sklářská dílna jako jedno velké jeviště
Vcházíme do sklářské dílny v horký letní den, ale teplota uvnitř je ještě výrazně vyšší. Pod námi se se odehrává divadelní představení, které s úžasem sledujeme. Uprostřed dílny nás zaujme hlavní pec, v níž se během práce udržuje teplota přes 1200 stupňů Celsia. V každém rohu dřevěného podia pracuje na zadaném úkolu jedna skupinka sklářů. Každou z nich tvoří sklářský mistr, jemuž asistují dva skláři a jeden pomocník skláře, jemuž říkají zadák. Roztavené sklo se v rukou sklářů táhne jak láva z jícnu sopky, vidíme roztočené píšťaly a slyšíme hlasité povídání sklářů. Z obyčejné kuličky žhavé hmoty se po několika minutách stává nádherný a různobarevný umělecký skvost, který zadák odnáší do chladící pece. Tam se sklo postupně ochlazuje, aby se tak předešlo případnému prasknutí. Teplotně přijatelněji, ale výrazně hlučněji bylo v brusírně, kam putuje vychlazené sklo k dalším úpravám.
Z Lindavy pochází Ceny Thálie, poháry Tour de France i zvonkohra v Utrechtu
V Lindavě se specializují na malosériovou výrobu z ručně foukaného skla a spolupracují s významnými umělci a designéry. Většina výroby směřuje na vývoz do USA, Itálie, Německa, Nizozemska a k asijským zákazníkům. Několik let se zde vyráběly křišťálové poháry pro vítěze cyklistického závodu Tour de France, každoročně zde vznikají Ceny Thálie. Pochází odtud i ručně foukané komponenty na umělecké lustry zdobící stanice dubajského metra. Fortelnou práci zdejších mistrů oceňují královské rodiny v Norsku či Nizozemsku. Místní skláři se podílejí i na výzdobě mnoha luxusních zaoceánských lodí, jejich rukama prošly i koule pro největší zvonkohru v Utrechtu. Není náhodou, že sklárny AJETO se staly firmou roku 2014, jíž se účastnilo více než tři tisíce českých firem.
Vyzkoušejte si řemeslo ve sklářské krčmě
Stylová Sklářská krčma byla vybudována jako zázemí pro návštěvníky sklárny. Nejenže se zde mohou návštěvníci za rozumné peníze občerstvit, ale mají možnost si odnést i nějaké to sklo na památku. A také si mohou práci sklářů vyzkoušet. Součástí krčmy je menší sklářská pec, kde se přesvědčíte, že foukání do píšťaly není žádná legrace. Z pohledu návštěvníka totiž vypadá práce sklářů tak nějak jednoduše, ale opak je pravdou. Naše děti to samy poznaly při výrobě váziček. Určitě si tuhle příležitost nenechte ujít, zvláště cestujete-li s dětmi. Mějte však na paměti, že vlastní výtvory musí projít chlazením, a proto si je můžete vyzvednout nejdříve následující den. My jsme trávili v okolí několik dnů a nebyl pro nás problém se pro vyfoukané výrobky vrátit.
Praktické informace
Prohlídku skláren lze podniknout každý pracovní den, od dubna do září je otevřeno mezi devátou a jednou hodinou odpoledne, v ostatních měsících lze přijet už na sedmou hodinu ranní. Sklárny lze projít individuálně nebo s průvodcem. Vstupenky je třeba zakoupit ve Sklářské krčmě, která leží naproti sklárně. Protože jsme cestovali s dětmi, doporučila nám obsluha krčmy prohlídku bez průvodce, což jsme vzápětí velmi ocenili. Pohybovali jsme se po vlastní ose s vytištěnými informacemi, na některá místa jsme se opakovaně vraceli a měli dost času na focení a pozorování práce sklářských mistrů. Rodinná vstupenka bez průvodce stojí 120 Kč, s průvodcem je o 80 Kč dražší. Evidentně nejde o závratně výdělečný byznys a za málo peněz jsme měli úchvatný dvouhodinový zážitek. Pravdou je, že mnozí turisté proběhli sklárnu za čtvrt hodinky, ale nás tenhle „zázračný“ proces neuvěřitelně zaujal a nemohli jsme od sklářů odtrhnout zrak. Jestliže se budete pohybovat na hranicích Libereckého a Ústeckého kraje, nenechte si návštěvu skláren ujít.