Zámek Mirabell a jeho zahrady Mirabellgarten jsou středem zájmu turistů v Salcburku. I když na zámku není klasická prohlídka, tak zahrady skýtají světově proslulý obrázek záplavy květů s pozadím pevnosti Hohen Salzburg. Mimo tuto krásu lze navšívit i zdejší Barokní muzeum s obrazy ze 17. a 18. století. Jak jsem zmínil, ne zámku není prohlídka, poněvadž zde sídlí starosta a celý salcburský městský úřad. Pokud přijedete do města autem tak platí parkování viz cestopis město Salzburg. Jinak jsou nejbližším parkovištěm podzemní garáže Mirabell před zámkem, kde je nutno počítat s vysokým parkovným.
Historie zámku
Samotný zámek nechal postavit v roce 1606, dříve ještě před hradbami města, arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau. Postavil jej pro svou milenku Salome Altovou s níž měl 15 dětí. Zámek po ní pojmenoval Altenau, což ihned změnil jeho nástupce arcibiskup Markus Sittikus, který jej přejmenoval na Mirabell. Současnou podobu získal zámek v letech 1721-27 od Lukase von Hildebrandta na objednávku arcibiskupa Franz Anton Harracha. Jednalo se o barokní přestavbu z níž v zámku najdeme původní barokní schodiště zdobené plastikami a kouzelnými andělíčky od Georg Raphael Donnera patřící mezi nejlepší díla evropského baroka. Úctihodný je i mramorový sál v němž hrál i W.A.Mozart patřící v dnešní době k nejkrásnějším svatebním síním na světě. Určité dny v týdnu vás sem pustí k prohlídce. V roce 1818 poničil zámek a celé město požár, včetně unikátních fresek Johanna Rottmayra a Gaetano Fantiho. Velkolepý mramorový sál se schodištěm zůstal naštěstí nedotčen.
Zámecké zahrady Mirabellgarten
Zámecké zahrady Mirabell (Mirabellgarten) jsou první fází baroka upraveny od Johann Bernard Fischera z Erlachu a významnou úpravu prodělaly roku 1729 v třetí barokní fázi zahradníkem Franz Antonem Danreiterem, ovlivněnou francouzským rokokem.
Zahrady Mirabell tak dnes nabízejí unikátní, barokní a elegantní atmosféru plnou barev.
Po celý rok zde kvete 100 000 květin vytvářejících se sochami, fontánami a labyrinty dokonalé místo odpočinku uprostřed města. Veškeré sochy v parku vycházejí z antické mytologie. V jižní části zámku se nachází oranžerie z roku 1725 používaná dříve především pro pěstování citrusů a jiných exotických stromů. V budově patřící k oranžerii se nachází od roku 2008 Barokní muzeum.
Barokní muzeum
V muzeu je vystaveno na 250 děl ze 17. a 18. století. Vstupné činí 4,50 Eura a se Salzburgcard je vstup zdarma, takže si zde můžete spestřit procházku zahradami.
Jedná se z velké části o bývalou soukromou sbírku Kurta a Elsy Rossacherových věnovánou r. 1970 a od r. 1973 spravovanou muzeem. Vystavené práce jsou od významných umělců. Jsou to např. Luca Giordano, Peter Paul Rubens, Giambattista Tiepolo, Johann Michael Rottmayr, J. B. Straub. V muzeu jsou několikrát do roka i tématické výstavy. Já jsem byl především zvědav jestli zde najdu některé z děl rakouského barokního umělce působícího i na Moravě, Michelangela Unterbergra. Jeho díla jsou například vystavena v Olomoucké obrazárně. Zde jsem nalezl jeho dva obrazy.